Грибкові захворювання є доволі поширеною проблемою. Однак далеко не всі знають, як саме потрібно лікувати такі захворювання. Часто люди купують у аптеці засоби, які «порадив сусід», або намагаються впоратися за допомогою методів народної медицини. У результаті при такому підході до лікування люди можуть роками боротися зі своєю проблемою. Однак, для того, щоб ефективно та швидко перемогти грибок, необхідна консультація фахівця та правильно підібрана медикаментозна терапія. Після проведення необхідних аналізів лікар зможе призначити препарат, який допоможе вирішити цю проблему. Часто для усунення грибка потрібне також процедурне місцеве лікування, під час якого очищають уражені тканини та знезаражують вогнище інфекції. Найважливіше, що слід знати – самостійні методи лікування не є ефективними. Розглянемо, як правильно підбирати засоби для лікування. Ця стаття не є інструкцією для самостійного вибору ліків, вона лише дозволяє краще зрозуміти, на основі чого приймає рішення лікар-дерматолог. Кожна ситуація індивідуальна, і самостійно легко не врахувати протипоказання та важливі нюанси перебігу захворювання, які лікар обов’язково помітить і врахує, підбираючи протигрибкову терапію та тривалість лікування.
Що таке грибок або мікоз?
Мікоз, який у народі називають грибком – це цілий ряд високо заразних інфекційних захворювань.
- Збудник: паразитарні гриби різних видів (патогенні та умовно-патогенні).
- Зона ураження: шкіра, нігті, волосся, слизові оболонки.
- Рецидиви: дуже ймовірні.
- Де можна заразитися: громадські місця, такі як лазні, душові, тренажерні зали, басейни, пляжі тощо.
- Як відбувається зараження: через контакт зі слизовими оболонками або мікротріщини у шкірі.
Захворювання дуже заразне. Самостійно практично неможливо повністю вилікуватися від нього. Найбільш небезпечні мікози для людей із ослабленим імунітетом, коли загальний стан здоров’я гірший за норму. Допомога лікаря та правильний вибір протигрибкових препаратів можуть вирішити проблему.
Заразитися можна як від іншої людини, так і через контакт з предметами, на яких залишилися грибкові інфекції. Проте не всі види грибкових уражень є патогенними. Є й такі види, які в нормі постійно присутні в організмі, а в деяких випадках вони навіть корисні (наприклад, Candida). Але якщо розмноження грибків посилилося, це може вимагати курсу лікування.
Причини виникнення мікозу
Здорова людина з хорошим імунітетом зазвичай не страждає від патогенних грибків. Якщо з імунною системою все добре, то вона легко справляється з такою інфекцією, і розвиток грибкових захворювань не відбувається.
Падіння імунітету
Якщо імунітет ослаблений, то ймовірність захворіти зростає. Після терапії антибіотиками імунітет завжди знижується, тому слід бути обережними.
Постійно під загрозою знаходяться люди, які мають імунодефіцитні стани, онкологічні захворювання та пацієнти, які проходять терапію цитостатиками.
Недостатньо гігієнічне використання громадських місць
Якщо людина відвідує басейн або громадську лазню, завжди необхідно мати при собі особистий рушник, шльопанці. Аналогічно слід діяти при відвідуванні тренажерного залу. Приміряти взуття в магазині рекомендується лише в шкарпетках. Необхідно стежити, щоб у салонах майстри не забували стерилізувати інструменти. Не можна користуватися чужими туалетними приладдями. Не рекомендується носити тісне взуття, синтетичну білизну. При пошкодженнях шкіри не варто забувати про антисептики, оскільки зараження відбувається через пошкоджені ділянки.
Хронічні хвороби
Хронічні захворювання самі по собі можуть знижувати імунітет і негативно впливати на опірність організму. Особливо сприяють грибковим захворюванням хвороби шкіри: тріщини, мозолі. При деяких захворюваннях шкіра стає сухою та крихкою (особливо у хворих на цукровий діабет, варикоз). Усі дерматологічні захворювання відносять людину до групи ризику.
Особисті особливості
Існують персональні особливості, які створюють сприятливі умови для грибкових захворювань. Наприклад, гіпергідроз або підвищене потовиділення шкіри долонь і стоп. Існують й інші індивідуальні особливості, які створюють сприятливе середовище для різних видів патогенних грибків.
Види грибків
Не існує класифікації, яка б описувала патогенні гриби. Зазвичай захворювання класифікують за симптомами та масштабом поширення. Такі хвороби, як грибок нігтів, грибок шкіри та грибок стопи, відносять до поверхневих мікозів. Поширеність мікозу може відрізнятися:
- Кератомікоз: коли мікроорганізм присутній тільки в роговому шарі шкірних покривів.
- Дерматомікоз: якщо грибковій інфекції вдалося проникнути в епідерміс, волосяні фолікули та дерму.
- Кандидоз: ураження слизових оболонок.
Також зустрічаються системні мікози, які характеризуються ураженням не лише зовнішніх покривів, а й внутрішніх органів.
Види збудників хвороби:
- Дріжджові: у нормі є частиною мікрофлори.
- Плісняві: патогенні.
- Диморфні: патогенні.
Щоб точно визначити причину зараження і призначити ефективне лікування на основі спеціальних засобів, необхідно провести діагностику. Якщо уражені покривні тканини, беруть мазок або зішкріб. Коли проблема з внутрішніми органами, тип збудника можна визначити за допомогою мікроскопічного дослідження на основі аналізу крові. Деякі види уражень інфекціями мають однакові клінічні ознаки, і визначити точну причину можна лише за результатами аналізів.
Як визначити грибкове захворювання – симптоми
Незважаючи на те, що кожен вид інфекції має свої особливості, які проявляються на різних стадіях захворювання, у поверхневих мікозів є загальні ознаки:
- Зміна кольору шкіри – почервоніння або втрата кольору.
- Поява постійного лущення або мокнучих ділянок.
- Свербіж.
- Корочки.
При ураженні шкіри голови:
- Ознакою грибка часто є лупа.
- Ламкість і випадіння волосся.
На обличчі:
- Поява уражень у складці верхньої повіки.
На стопах:
- Тріщини.
- Печіння.
- Пухирці.
- Часто виникає неприємний запах.
- Огрубіння шкіри.
- Потовщення шкіри.
- Виразки (при наявності бактеріальних інфекційних захворювань).
На нігтях:
- Маленькі білі точки на пластині.
- Уражений ніготь має білі смуги.
- Зміна кольору на чорний, жовтий, коричневий.
- Зміна структури (вона стає шаруватою).
- Нігті потовщуються або стоншуються.
- Нігтьові пластини відділяються від ложа.
- Запалені нігтьові валики.
- Зміни форми або рельєфу нігтя.
Спочатку інфекція розвивається непомітно, і багато хто звертає увагу на грибок нігтя лише на пізніх стадіях захворювання, коли стан шкіри і нігтів можна було б відносно легко і швидко виправити. За наявності перших ознак патологічних змін рекомендується негайно звернутися до спеціаліста.
Препарати для лікування грибка
Засоби для лікування грибка називаються антимікотиками. Проте частіше їх називають просто протигрибковими. Ці препарати за дією поділяються на два типи:
- Препарати, які знищують спори – фунгіциди.
- Препарати, що пригнічують розвиток і перешкоджають росту грибкової інфекції, але не знищують її, це фунгістатики.
На вибір лікаря щодо лікування впливають різні фактори, зокрема і особливості організму пацієнта.
Міцність дії того чи іншого препарату відрізняється в залежності від таких факторів:
- Дозування діючої речовини.
- Спектр дії діючої речовини.
Найчастіше лікування грибка відбувається з використанням місцевих препаратів, таких як протигрибкові мазі. Препарати для перорального застосування (протигрибкові таблетки) застосовуються, якщо зовнішнім застосуванням вилікувати грибок не вдається, або коли захворювання має системний характер і тривалий перебіг. У складних випадках для лікування грибка можуть застосовуватися навіть ін’єкції.
Форми випуску
Місцеві протигрибкові засоби випускаються у різних формах:
- Мазі.
- Креми.
- Спреї.
- Розчини.
- Протигрибковий лак (при ураженнях нігтів).
Відчуйте легкість та комфорт з Mico Save – надійним засобом для здоров’я шкіри ніг та нігтів. Завдяки ефективній формулі, Mico Save не тільки усуває грибкові інфекції, але й запобігає їх повторній появі, зберігаючи ваші ноги здоровими та доглянутими. Скажіть «ні» дискомфорту, свербінню та неприємному запаху – обирайте Mico Save для бездоганного догляду за вашими ногами!